flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
05
quantity
Product details
Category
The Homeline load center offer features Homeline circuit breakers, ground fault circuit breakers and arc fault interrupters. Homeline load centers enable the use of a full complement of accessories. Systems are single phase and are rated for indoor use or are rain proof. Homeline load centers are designed for residential and industrial use to protect electrical systems, equipment and people. This Homeline load center has a two pole plug on neutral main supply circuit breaker that is rated at 200A 120/240 VAC single phase. Load center is also supplied with a two pole 30A 120/240 VAC circuit breaker and a one pole 20A 120/240 VAC circuit breaker. Homeline load center provides a 22 kA breaking capacity. This system provides 30 spaces in a NEMA 1 indoor enclosure with a combination flush/surface indoor cover. The electrical connections are box lugs. The box lugs will accept a wire range of 4 AWG to 250 kcmil copper or aluminum wire. This Homeline load center has a height of 33.77 inches, a width of 14.25 inches, and depth of 3.74 inches. Homeline load centers are UL Listed.